Tipovanie

Tip na Zápas storočia: Toto sa na súboj Karlos Vémola vs Attila Végh určite oplatí podať!

Attila Végh vs Karlos Vémola
Staredown Végh vs Vémola (zdroj facebook Oktagon MMA)
Náš pohľad na Zápas storočia, ktorý sa uskutoční už túto sobotu na turnaji Oktagon 15 v pražskej O2 aréne.

Presadí Vémola svoju taktiku?

Stretnú sa dvaja skúsení 34-roční borci, ktorí sa vzájomne veľmi dobre poznajú. Karlos “Terminátor” Vémola si Attilu Végha pozval ako sparingpartnera v príprave na jeden zo svojich zápasov v UFC.

Štýl Karlosa Vémolu je každému známy, napriek tomu ho nikto nedokáže zastaviť. “Terminátor” má obrovskú fyzickú silu, čím skôr sa snaží súpera zobrať na zem a rozpútať tvrdý ground and pound. Túto stratégiu má vypilovanú do najmenšieho detailu.

Attila Végh je komplexnejší zápasník. Začínal zápasením, postupne prešiel na kempo karate. Je kvalitný na zemi, rovnako ako aj v postoji. Výhodou v súboji s Karlosom bude výška a rozpätie paží, ktoré má značne väčšie.

Végh v príprave na Vémolu trénoval najmä obranu proti strhom a kontry. Pripravoval sa v domácich podmienkach. Prípravu viedol jeho dobrý kamarát Iľja Škondrič. Trénoval s bojovníkmi s OFA a SFG. Priviezol si na prípravu aj Miloša Petráška. To sa príliš nepozdávalo Vémolovi, ktorý sa tiež v minulosti niekoľkokrát prípravoval s obľúbeným “Melounom”.

Vémola tradične ladil svoju prípravu v domovskom London Shootfighters v Londýne. Nie je tajomstvom, že má zranené rameno. Doktori mu povedali, že je 50 % šanca, že sa rotátorová manžeta odtrhne. Napriek tomu Vémola nepociťuje žiadne obmedzenie v rozsahu pohybu. Po Zápase storočia sa však operácii nevyhne.

Végh je bývalý šampión Bellatoru. Mnohí mu vyčítajú, že už nie je také “zviera” ako bol v najlepších zápasníckych rokoch. Végh má bilanciu 32-9. Po sérii troch víťazstiev na turnaji Oktagon 12 tvrdo narazil. V júni mu tvrdé KO doručil Virgil Zwicker v 1. kole. Veľa sa po zápase diskutovalo o tom, že Végh dostal náhodnú “hlavičku”, ktorá podľa pravidiel nie je povolená. Po tomto momente bol evidentne “nahulený”, no sám sa na to nechcel vyhovárať.

Karlos Vémola vs Attila Végh
 zdroj: Oktagon MMA

Obaja boli len zriedka ukončení pred limitom

Vémola bol prvým Čechom v UFC. Jeho bilancia je 27-5. Štyri z piatich prehier utŕžil práve v najprestížnejšej organizácii MMA. Tú piatu mu pripravil Jack Hermansson, súčasná hviezda UFC. Vémola s ním prehral v lete 2015. Ukázal však srdce leva, nechal si zlomiť ruku. Neodklepal. Odvtedy ťahá víťaznú sériu 11 zápasov. Naposledy na turnaji Oktagon 13 suverénne zdolal nebezpečného brazílskeho Frankensteina, ktorý predtým knokautoval Jay Jaya Gottvalda.

Výsledky a výkony z posledných rokov favorizujú určite Vémolu. Tiež “hlad” a “drive”, ktorý sa zdá byť v jeho prípade väčší ako možno pozorovať u Végha. Vémola sa netají túžbou vrátiť sa do UFC a eventuálna výhra v Zápase storočia mu k tomu môže dopomôcť. Kurz na “Terminátora” však nie je príliš lákavý (1,22 v Tipsporte).

Podstatne zaujímavejšie vyzerá tip na to, že zápas skončí na body. Kurz v hodnote 2,20 v Tipsporte vyzerá rozhodne lákavejšie než spomínaných 1,22. Pritom šanca na to, že sa rozhodne až na body je v tomto súboji vysoká. Obaja borci sa vzájomne skvele poznajú. Vémola nemá KO úder. Attila Végh je na zemi kvalitný a nejakú submissiu si postráži. Végh z 9 prehier v kariére prehral pred limitom len 4-krát.

Čo sa Vémolu týka, ten v kariére pred limitom prehral iba 3-krát. Dvakrát z toho na Rear-naked choke a raz na spomínaný armbar, pri ktorom mu Hermansson zlomil ruku. Ťažko si predstaviť ukončenie pred limitom hociktorého z týchto dvoch borcov. Végh z posledných 3 výhier mal 2 na body (Paul Byrne, Maiquel Falcao). Vémola z posledných 7 výhier mal 4 na body (Patrik Kincl, Moise Rimbon, Prince Aounallah a Henrique da Silva “Frankenstein”). S každým kvalitnejším súperom v poslednom období Vémola vyhrával na body.

Samotný Vémola, ktorý je známy svojimi predzápasovými vyhláseniami “1. kolo TKO” si tentokrát dáva pozor na vyjadrenia. Naznačuje, že to vôbec nebude jednoduché ukončiť, sám vie, akým šampiónom je Attila Végh. Dá sa očakávať kvalitná bitka. Navyše budú bojovať v poloťažkej váhe do 93 kilogramov a nepredpokladám, že Vémola bude tak brutálne silovo dominovať, ako je tomu v jeho zápasoch proti súperom v 84-ke. Rozhodne sa na body.