Bizarné organizácie prišli zo zahraničia aj na našu domácu scénu a vznikli ako odroda profesionálnych MMA organizácií. Organizovanie zápasov celebrít, známych osobností alebo obyčajných ľudí, ktorí sú zaujímaví pre túto šou, je u ľudí pomerne obľúbená forma zábavy.
Bizár však nemá striktne nastavené pravidlá, čo sa týka dopadu na neplnoletých ľudí. Poľská bizarná organizácia FAME aktuálne vyjadrila súhlas so zavedením navrhnovaných riešení pre ochranu práv osôb v tomto smere. Nižšie nájdete oficiálne vyjadrenie od spolumajiteľa tejto organizácie.
Je na mieste, aby sa niečím podobným začali zaoberať aj na česko-slovenskej scéne. Bizár momentálne nemá stanovené prísne pravidlá. Môže to mať výrazný mentálny vplyv na neplnoleté deti, ktoré môžu byť ovplyvniteľné nevhodným konaním účastníkov. To, či sa tak stane aj u nás, ukáže až budúcnosť.
Mimochodom v novembri plánuje v tejto poľskej organizácií zápas aj bývalý UFC zápasník Makhmud Muradov, ktorý tvrdí, že si tu príde na slušný balík peňazí. Momentálne zápasi síce v OKTAGON MMA, no dohodu na zápase s organizáciou FAME mal ešte pred podpisom zmluvy s Oktagonom.
Dalo sa to čakať? Gábor Boráros má byť súčasťou ďalšej novovzniknutej organizácie >>>
Striktné pravidlá pre bizár? FAME súhlasí
„So záujmom sme prijali a plne podporujeme stanovisko vyjadrené ochrancami práv a poslancami. Tieto požiadavky sa dokonale zhodujú s iniciatívami, ktoré organizácia FAME vo svojej činnosti už realizovala. Sme presvedčení, že navrhované riešenia, ktoré by sa mohli vyvinúť v právnej úprave organizovania bizarných galavečerov a ďalších akcií bojových športov, by sa mali týkať všetkých organizácií bez výnimky.
FAME dôsledne uplatňuje vysoké štandardy bezpečnosti a zodpovednosti s jasne definovanými pravidlami správania účastníkov počas propagačných programov a vekovými obmedzeniami pre divákov. Naše pravidlá a predpisy zahŕňajú sankcie za nevhodné správanie, ako je používanie nenávistných prejavov.
Uplatňujeme tiež tresty a vylúčenie všetkých, ktorí okrem iného normalizujú a popularizujú kriminálne správanie. Okrem toho ako jediná organizácia v Poľsku poskytujeme našim športovcom bezplatnú psychologickú starostlivosť a podporujeme prevenciu duševného zdravia,“ vyjadril sa spolumajiteľ spoločnosti FAME Krzysztof Rozpara.
Vo FAME rastie počet profesionálnych športovcov
„Hoci je FAME organizáciou organizujúcou zápasy s výrazným nárastom počtu profesionálnych športovcov, sme si vedomí, že obsah prezentovaný v programoch nie je určený maloletým. Riešenie obmedzenia prístupnosti obsahu pre maloletých, ktoré FAME zaviedla, šlo ešte ďalej, než je dnes navrhované vo verejných vystúpeniach poslancov. Podľa predpisov FAME je vstup na galavečer alebo akúkoľvek akciu pre deti vo veku 12-16 rokov možný iba pod dohľadom a so súhlasom zákonného zástupcu.
FAME sa plne angažuje v oblasti spoločenskej zodpovednosti a snaží sa vyvážiť zábavné a vzdelávacie aspekty našich akcií. V rámci našich aktivít zapájame profesionálnych športovcov a legendy bojových športov a ďalších disciplín, aby sme zvýšili kvalitu šou. Propagujeme športové hodnoty a utvárame pozitívne vzory.
Vďaka prítomnosti takých ikonických osobností, ako sú Tomasz Adamek, Piotr Lisek a Piotr Świerczewski, prinášajú naše akcie nielen vzrušenie, ale tiež zdôrazňujú význam etického prístupu k súťaženiu, odhodlaniu a tvrdej práci. Práve vďaka prítomnosti titulovaných športovcov a výnimočnej vizuálnej kulise organizuje FAME poloprofesionálne galavečery, ktoré sa podľa mnohých našich divákov vyrovnajú alebo možno aj predbehnú estetickú úroveň najlepších akcií na svete.
Ďalším dôvodom na hrdosť je zmluva s UFC, ktorú Klaudia Sygula podpísala po svojom vystúpení na májovom galavečere FAME 21. Nedávno sme tiež udelili ročné štipendium Tysonovi Kwiatkowskému, mladému bojovníkovi MMA a brazílskemu jui-jitsu, ktorý niekoľkokrát vyhral národné turnaje. Týmito akciami podporujeme aktívne zapojenie mladých ľudí do športu a vytvárame priestor na rozvoj a popularizáciu pohybových aktivít,“ uvádza sa v oficiálnom stanovistku organizácie FAME.