Aj keď je organizácia RFA stále len v prvom roku svojho pôsobenia, už teraz sa jej podarilo zorganizovať niekoľko kvalitných podujatí. A stále sa rozširuje aj ich súpiska bojovníkov, nielen tých z domácej bojovej scény. Viaceré známe mená prišli z konkurenčného Oktagonu. Spomenúť môžeme napríklad Brichtu, Ďatelinku, Knížeho, Hošeka alebo Broža.
Už pri vzniku a predstavení plánov Real Fight Arena mnohí poukazovali na to, že dlho na trhu nevydržia a budú mať veľké problémy už v prvom roku fungovania. Samozrejme tu sú viaceré veci, ktoré môže organizácia zlepšiť, no takýto vstup na trh by si určite prialo viacero začínajúcich promotérov. Boris Marhanský, hlavná tvár z vedenia RFA, v nedávnom rozhovore pre Idnes.cz odpovedal na viaceré zaujímavé témy.
Ako sa darí RFA platiť bojovníkov a financovať turnaje?
„Máme radu partnerov a sponzorov. Spolupracujeme s dvomi veľkými televíziami – Nova a Markíza. Návštevnosť na akciách máme stále vyššiu, v Košiciach bolo skoro šesť tisíc ľudí, v Brne cez tri tisíc,“ pochvaľuje si promotér RFA stúpajúci záujem u fanúšikov. „Je to ziskové, inak by sme to nerobili. Ale stále sa chceme zlepšovať a posúvať.“
Čím prilákali zápasníkov z Oktagonu a iných organizácií?
„Myslím, že hlavne naším prístupom. Ale samozrejme finančná stránka hrala na začiatku takisto rolu. Prišli sme na trh noví, takže naša ponuka musela byť lepšia od konkurencie. Teraz už je to iné, zápasníkov nepreplácame. Dokonca si myslím, že Oktagon platí niektorým bojovníkom viac, než je náš priemer. My na rozdiel od nich nemáme jednu hviezdu, ktorej vyplácame stotisíce, ale chceme mať niekoľko kvalitných mien, ktorým budeme platiť tak, aby sa z toho dokázali uživiť,“ uviedol Marhanský, ktorý týmto vyjadrením narážal na Karlosa Vémolu.
Boris Marhanský približuje, čím sa chce RFA odlišovať od konkurencie
Vedenie Real Fight Arena sa podľa slov Marhanského snaží uplatňovať iný prístup k zápasníkom. Chcú rozšíriť starostlivosť o svojich bojovníkov aj v prípade sprostredkovanej lekárskej pomoci pri možných zraneniach, prípadne pri zháňaní sponzorov.
Ešte pred založením organizácie bolo pre Borisa Marhanského šokom, keď mu jeden z jeho spoločníkov oznámil, akú výplatu dostávali niektorí bojovníci.
„Smiešne málo. 300 až 500 eur za zápas,“ hovorí Marhanský. „Pritom mali trebárs iba jeden zápas ročne a nebojovali s amatérmi, ale s kvalitnými zahraničnými súpermi. Potom sa nedá venovať MMA profesionálne. Rozhodli sme sa teda, že založíme úplne novú organizáciu a skúsime to inak. Urobili sme si prieskum, čím by sme sa mali od konkurencie líšiť.
Zistili sme, že musíme chlapcov viac podporiť. Garantovať im zápasy, vyššie výplaty, lepší život. Viem, že nám rada ľudí neverila. Hovorili, že do roka nebudeme existovať. Ale zápasníci s nami predlžujú zmluvy a snažia sa k nám dostať aj ďalší, nielen z Česka a Slovenska. Takže by som všetkým kritikom rád odkázal: Pozor, sme tu. A sme stále silnejší.“
Zdroj: idnes.cz