V súčasnosti množstvo MMA bojovníkov začína čoraz intenzívnejšie spolupracovať aj s mentálnym trénerom. V dnešnom článku si priblížime slová trénera Attilu Végha, Radka Ševčíka, ktoré prezradil v nedávnom rozhovore pre portál kaocko.cz.
Zápas storočia sa odohral v klietke organizácie OKTAGON MMA už pred viac ako dvoma rokmi. Napriek tomu, stále niekoľko hlasov fanúšikov súhlasí s tvrdením, že dôležité zápasy sa odohrávajú skôr v hlavách zápasníkov ako v samotnej klietke, a inak tomu nebolo ani v prípade známeho súboja dvojice legendárnych zápasníkov Végh vs Vémola.
Zvíťazil Végh už pri nástupe?
Na otázku, či práca mentálneho trénera zahŕňala aj samotný nástup do klietky, kde Végh pôsobil ako jasný víťaz, zatiaľ čo Vémola bol pomerne zamyslený, Radek Ševčík odpovedal: „Aj to bol jeden z výsledkov. Na druhej strane sme však samozrejme nevedeli, aká bude reakcia súpera. Ten Attilov nástup bol však jeden veľký proces. Od toho, na čo práve myslieť, ako správne dýchať, akým spôsobom sa pripraviť na aspekty boja. To všetko následne zásadne ovplyvní začiatok prvého kola resp. celý zápas. Nie každý vie, ako veľmi vám tieto veci môžu v klietke pomôcť. A podľa mňa to nevedel ani Vémola.“
Radek Ševčík ako mentálny tréner prezradil aj to, ako sa vlastne s Attilom Véghom spolupracovalo. Podľa jeho slov táto spolupráca fungovala už počas Véghovho pôsobenia v organizácii Bellator.
„Vážne skvelo. Ale to platilo aj v Bellatore, kde však ešte nebol taký slávny ako pred súbojom s Vémolom,“ povedal Ševčík vo svojom rozhovore pre portál kaocko.cz. „Rozdiel bol v tom, že pred zápasom storočia sa Attila brutálne otvoril. Dostali sme sa k úplným základom toho, aby ten jeho výkon bol následne čo najlepší. Navyše som od jeho trénerov dostal aj množstvo sparingových videí, ktoré som mohol v kľude analyzovať. Bolo to super.“
Video na Youtube má viac ako 4,6 milióna vzhliadnutí! Zimomriavky aj po dvoch rokoch!
Ktorí zápasníci spravili vďaka mentálnemu tréningu najväčší pokrok?
Veľmi zaujímavý pohľad je tiež pozorovanie samotného zápasníka po jeho spolupráci s mentálnym trénerom. Podľa Ševčíka bol víťaz zápasu storočia, Attila Végh, jedným zo zápasníkov, ktorý vďaka mentálnej príprave najväčší pokrok vo svojej kariére.
„Určite patrí medzi nich. Ale takých mien je viac, a to hlavne z tej mladšej generácie. Spomenul by som Matúša Juráčka, Badyho (Martin Buday, pozn. red.) a ďalší. Problém je však to, že mnoho bojovníkov využíva mentálny tréning ako prípravu na určitý zápas. Pomôže to, ale omnoho lepšie by bolo zaradiť tieto veci do dlhodobej prípravy. Výsledkom má byť totiž celková transformácia bojovníka,“ uzavrel Ševčík.
Ako hovorí sám mentálny tréner, takmer všetci bojovníci v silu mentálneho tréningu neveria alebo ju ocenia až časom. A ako si na tom ty? Veríš v silu a podporu mentálneho tréningu resp. psychickej prípravy? Ak máš akékovek ďalšie postrehy alebo prípadné otázky, pokojne nám ich môžeš napísať nižšie do diskusie pod článkom. Ak sa chceš dozvedieť viac informácií, sleduj náš Facebook a Instagram.
Zdroj: kaocko.cz